افتتاح آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد

انتشار محتوا: ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰:۰۰ قبل از ظهر

آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اعتبار 80 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.


به گزارش وب‌دا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در آیین بهره‌برداری از این آزمایشگاه اظهار کرد: برای راه‌اندازی این آزمایشگاه تا کنون 3 میلیارد تومان هزینه شده است و تجهیزات دیگری با اعتبار 5 میلیارد تومان هم در دست تهیه است که در ماه آینده نصب و راه‌اندازی می‌شود.
دکتر جواد باذلی با اشاره به شیوع بیماری کرونا، خاطرنشان کرد: به رغم همه پیشرفت‌های علمی در حوزه پزشکی و سلامت، هنوز یافته‌های قطعی درمانی و پیشگیرانه در این حوزه بدست نیامده که این نشان می‌دهد باید بیش از پیش حوزه پژوهش در علوم پزشکی تقویت شود.
وی با تاکید بر اینکه تحقیقات و پژوهش در حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه‌های نسل سه مهم و اثرگذار است، گفت: خوشبختانه با همت و همکاری خوبی که در معاونت تحقیقات و فناوری وجود دارد، این حرکت با سرعت خوبی در حال انجام است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد، راه‌اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقات را مرهون حمایت‌های وزارت و تلاش همکاران حوزه تحقیقات برشمرد و عنوان کرد: آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی گناباد با دارا بودن تجهیزات کامل و امکانات آزمایشگاهی روز دنیا، زیرساخت و بستر مناسبی را برای انجام پژوهش‌های علمی و تحقیقات اعضای هیئت علمی، استادان و محققان فراهم کرده است.
دکتر باذلی با قدردانی از تلاش همه دست‌اندرکاران، اظهار امیدواری کرد که این آزمایشگاه بستری مناسبی برای انجام پژوهش‌های علمی در جهت تولید علم و ایجاد محصولات دانش بنیان فراهم کند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه هم با بیان اینکه این آزمایشگاه با 700 متر مربع زیربنا در دو طبقه واقع شده است، اظهار امیدواری کرد که برای ارتقای آن در سال‌های بعد تا 1500 مترمربع افزایش یابد.
دکتر شهلا خسروان افزود: آزمایشگاه جامع تحقیقات این دانشگاه در راستای اهداف کلی آزمایشگاه‌های جامع کشور مبنی بر ارائه خدمات آزمایشگاهی استاندارد به محققان دانشگاهی راه‌اندازی شده است.
وی خاطرنشان کرد: این آزمایشگاه با تجهیزات و امکانات به روز و پیشرفته، فضای مناسبی را در اختیار دانش پژوهان و پژوهشگران دانشگاه و سطح شهرستان قرار می‌دهد.
مدیر پژوهش دانشگاه و رئیس آزمایشگاه جامع تحقیقات نیز درباره تجهیزات و خدمات این آزمایشگاه گفت: آزمایشگاه جامع تحقیقات شامل آزمایشگاه سلولی مولکولی، آزمایشگاه فیزیولوژی و فارماکولوژی، آزمایشگاه آنالیز دستگاهی، آزمایشگاه میکروب شناسی بالینی و مواد غذایی، هرباریوم و آزمایشگاه نانوبیوتکنولوژی و آزمایشگاه‌های آلودگی صوتی، آلودگی هوا و ارگونومی است.
دکتر جلال مردانه افزود: با توجه به دستگاه‌های موجود در بخش‌های مختلف آزمایشگاه، به ویژه در بخش سلولی مولکولی، این آزمایش خواهد توانست خدمات پژوهشی و تخصصی تشخیصی بسیار خوبی در سطح شهرستان گناباد و شهرستان‌های مجاور ارائه کند.
وی تصریح کرد: از این آزمایشگاه به ویژه در حوزه تشخیص تخصصی عفونت‌های بالینی می‌توانیم کمک بگیریم که به جای ارسال نمونه‌ها به تهران یا مرکز استان، با استفاده از دستگاه‌های خریداری شده در همین آزمایشگاه موارد تشخیصی تخصصی را انجام دهیم و در کوتاهترین زمان، نتیجه آزمایشات را در اختیار پزشک قرار دهیم تا بهترین تصمیم درمانی گرفته شود.
دکتر مردانه ادامه داد: آزمایشگاه جامع تحقیقات با دارا بودن دستگاه‌هایی همچون Real-Time –PCR ، PCR الایزا، هود بیولوژیک کلاس دو، و کلاس سه، انکوباتور معمولی وCo2 دار، شیکر انکوباتور، سونیکاتور، میکروسکوپ های معمولی، فلورسنت و اینورت، میکروسانتیریفیوژهای معمولی و یخچال دار، سانتیریفیوژ، فریزرهای 20- و 80-، دستگاه یخ ساز، سیستم کشت خون اتوماتیکBACTEC در زمینه‌های تحقیقاتی، خدمات تشخیصی، کشت سلولی، آنالیز دستگاهی و مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی ارائه خدمت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه Hplcو Gc-Massجزو دستگاه‌های آنالیز هستند که برای خرید آنها اقدام شده است، افزود: اقدامات لازم برای خرید دستگاه‌های مورد نیاز گروه‌های بهداشتی هم انجام و قراردهای مربوطه منعقد شده است که پس از انتقال و نصب، راه‌اندازی خواهند شد.
دکتر مردانه با بیان اینکه با راه‌اندازی این آزمایشگاه، ضمن افزایش فضاهای تحقیقاتی، امکانات و تجهیزات به روز و استانداردی در اختیار محققان قرار می‌گیرد، اظهار امیداوری کرد که راه‌اندازی آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه، در ارتقای پژوهش‌های کاربردی و موثر اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه علوم پزشکی موثر باشد.